دریافت کارنامه خام آزمون

بیست و دومین جلسه شورای مراکز تخصصی فقهی حوزه علمیه قم

بیست و دومین جلسه شورای مراکز تخصصی فقهی حوزه علمیه قم صبح پنجشنبه 19 اسفندماه به میزبانی مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر عجل الله تعالی فرجه و با حضور نمایندگان مدرسه تخصصی فقه امام کاظم (علیه السلام)، مدرسه تخصصی فقه و اصول امام رضا (علیه السلام)، مدرسه شهیدین بهشتی و قدوسی (قدس سرهما)، مدرسه عالی خاتم الاوصیاء (عجل الله تعالی فرجه)، مدرسه عالی فقه دار الهدی، مدرسه علمیه سطح عالی ولی امر (عجل الله تعالی فرجه)، مدرسه فقهی امام محمد باقر (علیه السلام)، مدرسه فقهی عسکریین (علیهما السلام)، مرکز فقهی ائمه اطهار (علیهم السلام)، مدرسه فقهی اهل بیت (علیهم السلام)، مجتمع آموزش عالی فقه (جامعه المصطفی)، مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (ره) تشکیل شد.

در ابتدای جلسه حجت الاسلام والمسلمین رهنما، دبیر شورای مراکز تخصصی فقهی، ضمن بیان دستور جلسه، از مسئولین کارگروه‌های علمی و اجرایی جهت ارائه گزارش دعوت کردند.

در ادامه حجت الاسلام نقشه چی مسئول کارگروه علمی و حجت الاسلام اسکندری مسئول کارگروه اجرایی آزمون متمرکز گزارشی از روند اقدامات کارگروه‌های علمی و اجرایی ارائه نمودند.

در ادامه حجت الاسلام رهنما با بیان محورهای سخنان آیت الله اعرافی که در جلسه گذشته ایراد شده بود، از حاضرین درخواست کردند تا نظرات خود را پیرامون آن محورها بیان کرده و دو محور را به عنوان اولویت برای بحث در شورای مراکز تخصصی، تعیین کنند.

چکیده مطالب ارائه شده توسط مدیران مراکز تخصصی در این بخش به شرح ذیل است:

حجت الاسلام نیل ساز با اشاره به اینکه وجود برخی ضعف ها و نواقص در دروس آزاد علت ایجاد مراکز تخصصی فقه و اصول بوده‌اند گفت: این مراکز مکمل دروس آزاد هستند و طلاب در استفاده از دروس آزاد مختار هستند و می توانند از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های اساتید مراکز تخصصی استفاده کنند.

حجت الاسلام جعفرزاده نیز ضمن تاکید بر اینکه وجود مراکز تخصصی فقه و اصول به خاطر نواقص در دروس آزاد و احساس نیاز بوده است بیان کرد: یکی از مشکلات دروس آزاد تعداد بالای حاضرین در این دروس است که شاگرد و استاد ارتباطی با یکدیگر برقرار نمی‌کنند. وی هم چنین زیاد بودن تعداد دروس و ساعات درسی را از دیگر مشکلات دروس آزاد برشمرد که باعث کم رنگ شدن مطالعه و مباحثه در طلاب شده است.

حجت الاسلام عصاری با طرح این سوال که تقویت دروس آزاد چه ضرورتی دارد؟ خواستار بررسی دقیق‌تر نقاط مثبت و منفی دروس آزاد شد و گفت عده ای از طلاب با استعداد هستند که در مراکز تخصصی حضور ندارند ولی در دروس آزاد شرکت می کنند و باید تقویت شوند.

وی همچنین گسترش ارتباط با جامعه المصطفی صلی الله علیه و آله را متوقف بر برنامه ریزی دانستند.

حجت الاسلام عصاری در پایان ضمن اشاره به لزوم توجه به علاقه و استعداد طلاب در گزینش و جذب آنها، بر تعامل با مراکز مختلفی که دارای تجربه و آشنایی با این مساله هستند تاکید کرد.

حجت الاسلام شریف با بیان لزوم جمع آوری تجربیات مراکز تخصصی، از مشکلات مراکز تخصصی را کمبود استاد دانست و فقدان نظارت را نیز از مشکلات حوزه آزاد برشمرد.

حجت الاسلام مهدی زاده با تاکید بر لزوم جمع آوری تجربیات مراکز تخصصی فقهی و تدوین برنامه جامع مراکز، به کمبود استاد برای رشته‌ها و گرایشات نو اشاره کرد.

حجت الاسلام فروزان فر نیز ضمن بیان برخی از مشکلات مالی طلاب، مساله مالی را منشأ بسیاری از مشکلات طلاب و حوزه‌ها دانست که باید برای حل آن هر چه زودتر فکری کرد.

حجت الاسلام کاظمی نیز بر لزوم توجه به معیشت طلاب و فراهم کردن امکانات برای آن ها تاکید کرد.

در ادامه برای تعیین دبیر شورای تخصصی مراکز فقهی رای‌گیری به عمل آمد و حجت الاسلام رهنما برای یک دوره دیگر به عنوان دبیر این شورا انتخاب شد.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

ارسال نظر به عنوان میهمان
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید
متن نمایش داده شده در تصویر زیر را تایپ کنید